כיצד מגישים בקשה לעיכוב הליכים בהוצאה לפועל?

ערן רוז הוצאה לפועל, פשיטת רגל 0 תגובות

עיכוב הליכים בהוצאה לפועל - כיצד מגישים בקשה

הליך ההוצאה לפועל כרוך בהטלת סנקציות ומגבלות על החייב, רכושו, פעולותיו ואף חירותו. בהתחשב בנסיבות אלה, אין זה מפתיע שחייבים רבים חווים תסכול ותחושת חוסר אונים קשה אל מול הליכי הגביה וההחלטות הנוגעות להם במסגרת הליכי ההוצאה לפועל. דווקא בשל כך, חשוב לדעת, כי לרשותו של החייב עומדים אפיקים מעוגנים בחוק, שנועדו לאפשר לו להגן על זכויותיו. אחת הזכויות הללו, היא האפשרות להגיש בקשה לעיכוב הליכים. בפסקאות הבאות נסביר על מהותה, אופן הגשתה ותוצאותיה של בקשה לעיכוב הליכים בהוצאה לפועל וניגע בקצרה באפשרות הערעור במקרה בו נדחתה הבקשה.

מהו עיכוב הליכים בהוצאה לפועל?

הזכות לעיכוב הליכים הוסדרה בס' 17 לחוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז-1967 [להלן: "חוק ההוצאה לפועל" או "החוק"]. על פי הקבוע בחוק, החלטה על עיכוב הליכים, תביא לכך, שבאופן זמני, יופסקו כל הליכי הגביה בתיק ההוצאה לפועל, באופן גורף ומלא. עיכוב ההליכים יביא להפסקה בתחולת כלל העיקולים והמגבלות שהוטלו על החייב. בין היתר, יעצרו, עד לפקיעתו או ביטולו של העיכוב, גם עיקולים, צווי עיכוב יציאה מהארץ, הגבלות על החזקה ושימוש בדרכון או ברישיון נהיגה. וכן, לא יבוצעו הליכי גביה נוספים כל עוד עומד העיכוב בתוקפו.

מהם המקרים בהם תינתן החלטה על עיכוב הליכים?

ככלל, סמכותו של רשם ההוצאה לפועל לעכב הליכים תחומה ומוגדרת בחוק ושמורה לנסיבות מסוימות בלבד. חוק ההוצאה לפועל מונה שורה של נסיבות שבהתקיימן יעוכבו ההליכים באופן מיידי. תחת נסיבות אלה יהיה על הרשם לצוות על עיכוב הליכים תמיד וללא מקום להפעלת שיקול דעת. כך ייעשה , בין היתר, תחת הנסיבות הבאות:

  • הוגשה התנגדות לביצוע שטר או לתביעה על סכום קצוב.
  • הוגשה התנגדות או טענת "פרעתי" במסלול המקוצר.
  • הזוכה והחייב הגיעו להסדר תקבולים שלא דרך לשכת ההוצל"פ.
  • בהליך הוצאה לפועל של משכנתא, כאשר החייב הודיע על רצונו למכור בעצמו את הדירה לצרכי פירעון החוב.
  • כאשר הרשם הפנה את פסק הדין נשוא ההליך לבית המשפט לצרכי הבהרה.
  • כאשר החייב פנה להליכי פשיטת הרגל מעוכבים כל הליכי ההוצאה לפועל, בין היתר ההגבלות והעיקולים אשר הושתו עליו בכל תיקי הוצל"פ.

נוסף על אלה, החוק מאפשר לרשם ההוצאה לפועל לעכב הליכים, על פי שיקול דעתו ובכפוף למטעמים מיוחדים או בנסיבות מיוחדות אשר מצדיקות את העיכוב, גם כאשר נטענה טענת פרעתי בתיק מזונות או רגיל או כאשר הוגש ערר או ערעור על החלטות שונות שניתנו במסגרת ההליך.

מי יכול להגיש את הבקשה לעיכוב וכיצד?

בקשה לעיכוב יכולה להיות מוגשת על ידי החייב או הזוכה בתיק וכן, במקרים מסוימים, על ידי צד שלישי. את הבקשה יש להגיש בשני עותקים אל לשכת ההוצאה לפועל בה מתנהל התיק באופן הבא:

  • הבקשה תוגש בכתב ובצירוף "טופס בקשות לעיכוב הליכים" (טופס 214).
  • עליה לכלול את נימוקיו של המבקש המצדיקים את העיכוב.
  • לבקשה יצורף תצהיר חתום ומאומת של המבקש, התומך בעובדות המפורטות בבקשה.

כמו כן, יש להמציא עותק מהבקשה לידי הצד השני (ככל שמגיש הבקשה מיוצג על ידי עורך דין).
מה ניתן לעשות אם נדחתה בקשת העיכוב?

במצב בו רשם ההוצאה לפועל דחה את הבקשה, קיימת אפשרות לערער לבית משפט השלום או לבית המשפט לענייני משפחה (ככל שהתיק נוגע ענייני משפחה). אופן הגשת הערעור לבית משפט השלום (בשונה מענייני משפחה) תלוי בשאלה האם הרשם העניק בגוף החלטתו רשות ערעור. ככל שניתנה רשות שכזו, ניתן יהיה להגיש את הערעור לבית משפט השלום בתוך 20 ימים ממועד ההחלטה. במקרה בו לא ניתנה הרשות יש להגיש בקשת רשות ערעור לבית משפט השלום בטרם תהיה אפשרות להגיש את הערעור עצמו.

משרד הופמן רוז מעניק ייעוץ וליווי שוטף למאות חייבים ועסקים בקשיים. תוך שימת דגש על יעילות ההליך שנועד להביאו לכדי סיום באופן המהיר והטוב ביותר, כך שלקוחותינו ישוחררו מההגבלות הקשות ויוכלו לשוב לחיים נורמטיביים ללא חובות בזמן הקצר ביותר ובדרך המתאימה ביותר לכל לקוח. קבע פגישת ייעוץ חינם >>

CTA

על המחבר

ערן רוז

ערן בעל תואר ראשון במשפטים (LL.M), מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים. לאחר סיום לימודיו, התמחה ערן בלשכת ההוצאה לפועל בירושלים וצבר ידע וניסיון רב בהליכים השונים הנוגעים לתחום זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *