מהו הפטר חלוט?

ערן רוז הוצאה לפועל 0 תגובות

צו הפטר הוא האות המצביע על סיומו המוצלח של הליך פשיטת הרגל. זהו הצו שמוחק הלכה למעשה את חובותיו של החייב ומעניק לו אפשרות לפתוח דף חדש בחייו הכלכליים. צו ההפטר משמש, בין היתר, להגנה על החייב מפני תביעות עתידיות בגין חובות שהופטרו במסגרת הליך פשיטת הרגל. בנוסף, עם קבלתו מוסרות גם ההגבלות אשר הוטלו על החייב במסגרת ההליך. הדברים הללו נכונים לגבי צו הפטר על סוגיו. אך מהו הפטר חלוט? צו הפטר חלוט ומלא הוא סוג צו ההפטר המקיף ביותר שיכול חייב לקבל בהליך פשיטת רגל, כאשר האפשרות לקבלו במסגרת ההליך תלויה בסוג החובות, נסיבות היווצרותם וכן בהתנהלות החייב לאורך ההליך.

אילו סוגי צווי ההפטר הקיימים?
  • הפטר חלוט – זהו הצו המהווה את מטרת הפנייה להליך עבור החייב. צו ההפטר החלוט פוטר את החייב מכלל החובות הניתנים להפטר ומאפשר לחייב לפתוח דף חלק בתחום הכלכלי. לאחר קבלת צו ההפטר החלוט, לא ניתן יהיה לתבוע את החייב בגין חובות שהיה ניתן לצרף אותם להליך פשיטת הרגל ולא הוגשו כתביעות חוב.  
  • הפטר מותנה – באמצעות מתן צו הפטר מותנה בית המשפט מציב לחייב תנאים אשר רק בכפוף לעמידה בהם יינתן לו הפטר חלוט. הפטר שכזה יהיה לרוב מותנה בכך שהחייב יעמוד בצו תשלומים מוסכם כלפי הנושים או בתשלום החוב או החובות על פי יכולתו הכלכלית כפי שמתגלה במסגרת ההליך. לאחר שהחייב ימלא את חלקו ויעמוד בתנאים שנקבעו בהפטר המותנה, בית המשפט יעניק לו הפטר חלוט.
  • הפטר חלקי – זהו הפטר הנוגע לחובות פרטניים בלבד. צו זה רלוונטי למצב שבו בית המשפט מצא כי כלפי חלק מחובותיו נקט החייב בתום לב וכלפי אחרים בחוסר תום לב. במצבים אלה, אותם חובות שביחס אליהם נהג החייב בתום לב יכנסו תחת ההפטר והחובות האחרים לא יופטרו.
אילו סוגי חובות אינם יכולים להיכלל בהפטר חלוט?

נהוג לומר שהפטר חלוט פוטר את החייב מכל חובותיו. זה נכון במידה רבה אך גם לכך ישנם מספר חריגים. תחת צו הפטר חלוט לא יכללו החובות הבאים:

  • קנסות – חוב שנוצר לחייב בשל קנס המגיע למדינה או לרשות מקומית או מגיע לפי התחייבות להימנע מעבירה, לא יהיו פטורים באמצעות צו ההפטר החלוט.
  • חוב מזונות – חוב שנוצר לפי פסק דין מזונות. גם אם מדובר בחוב לביטוח לאומי לאחר שהאחרון שילם את קצבת המזונות.
  • חוב שנוצר במרמה – חוב שהוא תוצר של מרמה שהחייב היה חלק ממנה או שהוויתור על החוב הושג במרמה של החייב.
  • חובות חדשים – צו ההפטר לא חל על חובות חדשים שנוצרו לחייב תוך כדי ההליך או לאחריו.
מה בוחן בית המשפט בדרך למתן הפטר חלוט?

התפיסה בבסיס הליך פשיטת הרגל דורשת איזון אינטרסים בין אלה של החייב לאלה של הנושים. החייב זקוק להפטר על מנת לסיים את ההשתעבדות לחוב ולהתחיל מחדש ומנגד ניצבת הפגיעה בזכות הקניין של הנושים שלא יוכלו להיפרע מהחייב במלוא החוב. בשל הרגישות של המצב הקיים ועל מנת שההליך ייעשה באופן צודק, בית המשפט בוחן שיקולים שונים. בין היתר נבחנת עמדת הנושים, הנאמן ותסקיר כונס הנכסים. לצד כל אלה נבחן גם תום ליבו של החייב, הן לפני הליך פשיטת הרגל והן במהלכו. במסגרת זאת יבחנו התנהגותו של החייב, קיום חובותיו, עמידה בתשלומים חודשיים, שיתוף פעולה עם כונס הנכסים והנאמן, הגשת דוחות ועוד.

 

מעוניין לקבל הפטר חלוט בהליך פשיטת רגל? המומחים שלנו במשרד הופמן רוז יודעים איך לעשות את זה.

לפגישת ייעוץ חינם השאר פרטים או חייג 08-999-9050.

 

 

    

 

 

על המחבר

ערן רוז

ערן בעל תואר ראשון במשפטים (LL.M), מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים. לאחר סיום לימודיו, התמחה ערן בלשכת ההוצאה לפועל בירושלים וצבר ידע וניסיון רב בהליכים השונים הנוגעים לתחום זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *