כיצד מתכוננים לחקירת יכולת בהוצאה לפועל?

צביקה הופמן הוצאה לפועל, פשיטת רגל 1 תגובה

חקירת יכולת בהוצאה לפועל

אם אתה חייב בתיק הוצאה לפועל, חקירת יכולת היא לרוב אחד השלבים הבסיסיים בדרך להסדרת החוב שלך. חקירת יכולת בהוצאה לפועל נועדה לאפשר לרשם ההוצאה לפועל להתרשם מהי היכולת הכלכלית של החייב ולרוב לתת בסיומה צו תשלומים חודשי המתבסס על המידע שהתקבל בחקירה. מדובר בפרוצדורה מעמיקה ואפילו סיזיפית למדי ותוצאותיה עשויות להיות קריטיות עבורך כחייב. לכן, היא בהחלט דורשת היערכות והכנה מראש מצידך. על מנת להכיר את ההליך ולדעת קצת יותר על המצפה לך במסגרת חקירת יכולת, רצוי שתקרא בעיון את השורות הבאות.

מהי חקירת יכולת?
חקירת יכולת נועדה לעמוד על יכולתו הכלכלית של החייב בתיק ההוצאה לפועל לשלם את חובו. על פי החוק, רשם ההוצאה לפועל יכול לבצע חקירת יכולת מיוזמתו, או לבקשת החייב או הזוכה בתיק. כחייב יש לך עניין מיוחד בביצוע החקירה, שכן ככל שלא שולם החוב ולא בוצעה חקירה, הרשם עשוי להכריז על החייב כעל "בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו". הכרזה שכזו עלולה להוביל להטלת סנקציות שונות כדוגמת הגבלה על דרכון ורישיון נהיגה, שימוש בכרטיס אשראי ועוד. בנוסף, חקירה איכותית יכולה להוביל לתוצאות רצויות עבורך כחייב, כדוגמת צו תשלומים הוגן שתוכל לעמוד בו.

כיצד עליי לפנות לביצוע חקירת היכולת?
כחייב תוכל לבקש לבצע חקירת יכולת כאשר אינך מתנגד לעצם קיום החוב, אבל אין באפשרותך לשלם אותו במלואו או בהתאם לפריסת התשלומים שנקבעה. על מנת לבצע את חקירת היכולת תוכל לפנות ללשכת ההוצאה לפועל במסגרת זמנים קבועה (לרוב תוך 21 ימים מיום שהומצאה לך האזהרה על פתיחת התיק). בפנייתך תצטרך להגיש בקשה לצו תשלומים על פי הסכום החודשי שאתה מבקש לשלם, או בקשה להכריז עליך כחייב מוגבל באמצעים. בנוסף, תידרש לחתום על כתב ויתור על סודיות, למלא שאלון יכולת מפורט ולהצהיר על הכנסותיך מנכסים ועיסוקים, הוצאות שוטפות ועוד וכן לצרף שורה ארוכה של מסמכים ואסמכתאות כדוגמת תלושי משכורת, תדפיסי חשבונות בנק וקרנות, תדפיסי אשראי וכיו"ב.

ומהו השלב הבא אחרי הגשת הבקשות והמסמכים?
לאחר שתגיש את כלל המסמכים, הבקשות והטפסים הנדרשים, הרשם עשוי להסתפק בהם ולתת את החלטתו לצו תשלומים או החלטה אחרת בעניינך. אולם, ייתכן שתוזמן לדיון שיתקיים בנוכחותך בלבד או בנוכחותך ונוכחות הזוכה. הרשם יכול גם לזמן עדים וכן לדרוש ממך הגשת מסמכים נוספים. הדיון יכול להתקיים בדלתיים פתוחות או סגורות, על פי החלטת הרשם, אך לרוב יתנהל בדלתיים סגורות במטרה לשמור על כבודך ופרטיותך. לבסוף, הרשם ייתן את החלטתו, שיכולה להיות צו תשלומים על פי יכולתך – כפי שעלתה מהליך חקירת היכולת, הצהרה עליך כחייב מוגבל באמצעים וכן צו לאיחוד תיקים.

כיצד אוכל להיות מוכן לחקירת יכולת?
כאמור, לתוצאות חקירת היכולת השפעה מכרעת עבורך כחייב. מאחר שהליך החקירה הוא הליך פולשני ומכביד באופיו, נדרשת אליו הכנה יסודית. עליך להכיר את שאלון היכולת, לאסוף את הפרטים הנדרשים בו ולקבץ את המסמכים הרבים. בנוסף, חשוב שתהיה מוכן להתמודד עם החקירה בעל פה – סיטואציה מלחיצה עבור מי שאינו מורגל בה – על מנת שתהיה תואמת לפרטים שמסרת ותשרת את האינטרסים שלך. ליווי משפטי מקצועי ואיכותי חיוני ביותר בשלב זה מפני שהוא עשוי להכריע את הכף בדבר היכולת שלך לפרוע את החוב ולסיים את הליך ההוצאה לפועל בצורה חלקה ככל הניתן.

משרד הופמן רוז מעניק ייעוץ וליווי מקצועי ואישי לחייבים בהליכי הוצאה לפועל ובעל ניסיון רב בהיערכות והכנה לקראת חקירת יכולת עם תוצאות מוכחות בשטח. חייב? אל תיתפס לא מוכן. קבע עם המומחים שלנו פגישת ייעוץ חינם.

>> לחץ כאן לתיאום פגישת ייעוץ חינם << 

 

על המחבר

צביקה הופמן

לאחר סיום לימודיו לתואר ראשון במשפטים (LL.M) בקריה האקדמית אונו, התמחה צביקה בתחומי המשפט האזרחי – הוצאה לפועל, נזיקין, תעבורה ועוד. עו"ד הופמן חבר מן המניין בלשכת עורכי הדין בישראל. צביקה דובר עברית ואנגלית.

תגובה אחת על ““כיצד מתכוננים לחקירת יכולת בהוצאה לפועל?”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *