כיצד לבצע עיכוב הליכים בפשיטת רגל?

צביקה הופמן הוצאה לפועל, פשיטת רגל 0 תגובות

צו עיכוב הליכים תופס תפקיד מרכזי וחשוב בהליכי פשיטת רגל ומתחבר לתכליות העיקריות של ההליך, כמו גם לפרקטיקה שלו. כבר דנו בעבר בכך שהליך פשיטת רגל נועד לרכז מאמצים לשם מיצוי האפשרות לתשלום החוב וכן "לכבות את האש" שתחת סיר הלחץ שבו מצוי החייב ביחס לחובותיו. קבלת צו עיכוב ההליכים בתביעות והליכים אחרים המתנהלים כנגד החייב, מהווה פעמים רבות תנאי הכרחי להצלחתו של הליך פשיטת הרגל. באמצעות הצו, ניתנת לחייב האפשרות לנהל את כלל החובות והנושים במסגרת חזית אחת וכן וניתנת לכונס הנכסים ובית המשפט האפשרות לקבל תמונת מצב טובה יותר ביחס לחוב ולהיקפו. מהו צו עיכוב הליכים בפשיטת רגל? מה נדרש על מנת לקבל אותו? אלה הדברים שחשוב שתכירו.

מתי ניתן בפשיטת רגל צו עיכוב ההליכים?

צו עיכוב ההליכים בפשיטת רגל ניתן לאחר מתן צו לכינוס נכסי החייב. בשלב זה מרוכזים נכסי החייב ומועברים לניהול על ידי מנהל מיוחד שממונה בתיק על ידי בית המשפט. מטרתו של שלב כינוס הנכסים היא להגן על הנכסים הקיימים לחייב במטרה שניתן יהיה להעמיד את תמורתם לכיסוי מיטבי של החובות שיוגשו בהליך. במסגרת פעולות ההגנה על נכסי החייב, מוטלות גם על החייב עצמו הגבלות שמטרתן המרכזית למנוע ממנו לעשות שימוש לרעה בנכסיו או להיקלע לחובות חדשים. בשלב זה ניתן גם צו עיכוב ההליכים, שאף הוא מסייע לרכז מאמצים בהליך פשיטת הרגל ולהביא את הדיון בחובות החייב אל הליך פשיטת הרגל.

מה המשמעות של צו עיכוב ההליכים בפשיטת רגל?

במסגרת צו עיכוב ההליכים מעוכבים תובענות, הליכי הוצאה לפועל והליכים אחרים נגד החייב ולא מתאפשרת נקיטת פעולות אחרות נגדו, אלא בכפוף לאישור בית המשפט בהליך פשיטת הרגל. צו העיכוב נועד לאפשר לחייב לרכז את מאמציו בהליך פשיטת הרגל לצד כך שהוא הופך את הליך פשיטת הרגל למסגרת המאפשרת הסתכלות רחבה על חובותיו של החייב, נסיבות היווצרותם והאפשרות לפרוע אותם.  

האם צו עיכוב ההליכים חל על כלל ההליכים נגד החייב?

עם קבלת צו העיכוב מעוכבים לרוב כלל ההליכים המשפטיים כנגד החייב, לרבות, תביעות חוב חדשות ותיקי הוצאה לפועל קיימים או חדשים. יחד עם זאת, ישנו חריג לעניין תחולתו של צו העיכוב והוא – שהצו אינו מחייב הליכים שהפטר עתידי שיינתן בהליך פשיטת הרגל לא צפוי לפטור אותם. במילים אחרות, ישנם סוגי חובות שעל פי חוק לא נכללים בפטור הניתן בסיום הליך פשיטת הרגל. חובות אלה ימשיכו וילוו את החייב גם אחרי קבלת צו ההפטר. בשל חוסר הרלוונטיות שלהם להליך פשיטת הרגל, לא יינתן ביחס אליהן צו עיכוב הליכים והם יוכלו להמשיך ולהתנהל כסדרם, גם תוך כדי הליך פשיטת הרגל. לרוב נמנים על הליכים אלה תביעות והליכים שאינם כספיים, חוב מזונות וכן חובות כלפי נושים מובטחים כדוגמת משכנתא.

כיצד ניתן לממש צו עיכוב הליכים כאשר הוא ניתן?

לאחר שניתן צו עיכוב ההליכים במסגרת הליך פשיטת הרגל, יהיה על החייב לידע את התובע או צד אחר שנקט בהליך המעוכב, על קיומו של הצו וכן להמציא לו את הצו באמצעות משלוח בדואר של העתק הצו החתום בחותמת בית המשפט.

יש לציין עוד, כי לעיתים מתעורר צורך לקבל את צו עיכוב ההליכים עוד קודם לצו הכינוס. פקודת פשיטת הרגל מאפשרת זאת, אך במקרים אלה, יש צורך בהגשת בקשה נפרדת לבית המשפט אשר ידון ויכריע בה לגופה.

 

מעוניין לפנות להליכי פשיטת רגל? צוות המומחים שלנו במשרד הופמן רוז יעניק לך ליווי מקצועי איכותי בכל שלבי ההליך.

לפגישת ייעוץ חינם השאר פרטים או חייג 08-999-9050.

 

 

    

 

 

על המחבר

צביקה הופמן

לאחר סיום לימודיו לתואר ראשון במשפטים (LL.M) בקריה האקדמית אונו, התמחה צביקה בתחומי המשפט האזרחי – הוצאה לפועל, נזיקין, תעבורה ועוד. עו"ד הופמן חבר מן המניין בלשכת עורכי הדין בישראל. צביקה דובר עברית ואנגלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *