כיצד ניתן לפעול כנגד תביעת חוב בפשיטת רגל?

צביקה הופמן הוצאה לפועל 0 תגובות

תביעת חוב בפשיטת רגל

פשיטת רגל היא הליך משפטי ייחודי שנועד לאפשר לאדם שנקלע לחובות גבוהים שאין באפשרותו לשלם, לפרוע חלק מחובותיו ולהביא לסיומה של התסבוכת הכלכלית בצורה יעילה ומהירה ככל האפשר. במסגרת הליך פשיטת הרגל, מוזמנים הנושים של פושט הרגל להגיש תביעת חוב ולבקש שהחוב ייכלל ויילקח בחשבון במסגרת החוב המלא ובדיבידנד העתידי. מאחר שהגשת תביעת החוב הוא מעיין "תת-הליך" שמתקיים כחלק מהליך פשיטת הרגל ומפני שההכרעה בנוגע לתביעה נעשית על ידי בעל תפקיד חיצוני לבית המשפט, חייבים רבים אינם מודעים לאפשרויות העומדות בפניהם וכיצד ניתן בעצם להתמודד עם תביעת חוב בפשיטת רגל.

איפה נכנסת תביעת חוב במסגרת הליך פשיטת רגל?

במסגרת השלבים הקבועים של הליך פשיטת הרגל ולאחר שבית המשפט נותן צו כינוס נכסים, מתמנה בתיק עורך דין חיצוני שתפקידו לשמש כ"מנהל מיוחד" בתיק. למנהל המיוחד ישנם תפקידים רבים וחשובים במסגרת ההליך. ראשית, הוא משמש כמפקח על נכסיו ועסקיו של החייב על מנת להבטיח שהם ינוהלו באופן סביר ומיטבי לטובת כיסוי חלק מהחוב והימנעות מתסבוכות כלכליות נוספות. במהלך שישה חודשים מיום מתן צו כינוס הנכסים בתיק ובזמן שנכסיו של החייב כבר מפוקחים על ידי המנהל המיוחד, רשאים נושיו של החייב להגיש תביעות חוב. במהותה, תביעה החוב היא למעשה בקשה להיכלל בחוב המלא שיתגבש בתיק פשיטת הרגל ולקבל דיבידנד במסגרת הסכומים שישולמו בהסדר שיתקבל בתיק.

מעוניין בפרטים נוספים על סגירת התיק שלך? <<פנה אלינו לפגישת ייעוץ חינם.>>

כיצד נבחנת תביעת חוב שהוגשה בהליך?

תביעת החוב מוגשת ישירות למנהל המיוחד. התביעה צריכה לכלול אסמכתאות לביסוס קיומו של החוב ולהיות מגובה בתצהיר מאומת. המנהל המיוחד בתיק הוא הגורם שבוחן את תביעת החוב. הוא יכול להכריע האם לקבל אותה בחלקה או במלואה, האם לדחות אותה ואף לבקש אסמכתאות או מסמכים נוספים. מאחר שהבחינה וההכרעה של תביעת החוב מתנהלות בתחום סמכותו של המנהל המיוחד ועל פי שיקול דעתו, מתעוררת לא פעם השאלה מה מקומו של החייב אל מול טענת החוב ובייחוד מה ניתן לעשות כאשר תביעת חוב בפשיטת רגל איננה מקובלת על החייב.

כיצד ניתן לערער או להשיג על תביעת חוב בפשיטת רגל?

מפני שמדובר בהליך "מעין משפטי" שמתנהל במסגרת ההליך הרחב של פשיטת הרגל, ובשל סמכויותיו הרחבות של המנהל המיוחד בהכרעה, ההתמודדות עם תביעת חוב שאינה מקובלת על החייב דורשת הבנה וניסיון מקצועי ייחודי לתחום. עורך דין מנוסה בתחום הליכי פשיטת רגל יכול לוודא קיומו של ערוץ תקשורת ישיר עם המנהל המיוחד אשר יאפשר גם קבלת עדכונים בדבר תביעות חוב שהוגשו והעלאת השגות עליהן כבר בפני המנהל המיוחד עצמו, עוד בטרם קבלת ההחלטה בעניינן. במקרה שכבר התקבלה החלטת המנהל בנוגע לחוב, קיימת האפשרות לפנות גם לבית המשפט בבקשה לבטל תביעה שאושרה שלא כיאות או להפחית את סכומה.

מהן התוצאות האפשריות של השגה או ערעור?

במסגרת השגה על תביעת חוב ספציפית שהוגשה בהליך פשיטת הרגל, תפתח בפני החייב האפשרות להעלות בפני המנהל המיוחד את טענותיו כנגד תביעת החוב ואף להציג אסמכתאות התומכות בהיעדר קיומו של החוב הנטען. באופן זה ניתן יהיה למנוע את אישורה של תביעת החוב או להקטין את סכום התביעה שיאושר. ערעור על תביעת חוב שכבר אושרה מוגש ונדון בבית המשפט ובמקרים רבים יביא לבחינה מחדש של תביעת החוב, הקטנת סכום החוב ואף לדחייה מלאה של תביעת החוב. יש לציין שמלכתחילה נטל ההוכחה בתביעת חוב מוטלת על כתפיו של הנושה והוא מי שצריך להוכיח שאכן קיים חוב.

 

צוות המומחים של משרד הופמן רוז הוא בעל ניסיון רב ומוצלח במתן ייעוץ וליווי מקצועי לחייבים בהוצאה לפועל.

מעוניין להביא לסגירת התיק כנגדך? יש לנו מה להציע! פנה עוד היום לפגישת ייעוץ חינם.

 

 

על המחבר

צביקה הופמן

לאחר סיום לימודיו לתואר ראשון במשפטים (LL.M) בקריה האקדמית אונו, התמחה צביקה בתחומי המשפט האזרחי – הוצאה לפועל, נזיקין, תעבורה ועוד. עו"ד הופמן חבר מן המניין בלשכת עורכי הדין בישראל. צביקה דובר עברית ואנגלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *