בכל שנה מקבל המוסד לביטוח לאומי בישראל בקשות רבות מאזרחים שהפכו או הינם נזקקים מסיבות שונות (נכות, תאונות וכו') ודן בגורלם במסגרת וועדות רפואיות הקובעות במידה רבה את גורל התובעים. מרבית מהפונים להליך משפטי אל מול המוסד בוחרים לפעול בליווי של עורך דין ואחרים מעדיפים להתמודד בכוחות עצמם בסוגיות אלו ואחרות.

מה קורה אם אין ברשותכם עו"ד המייצג אתכם בתביעה מול המוסד? האם יש פסול בכך שתייצגו את עצמכם? ומה נכון יותר בעצם לעשות בנושא? רגע לפני שתחליטו האם לשכור עורך דין המתמחה בתביעות ביטוח לאומי שיסייע לטפל בתיק שלכם, וודאו שאתם יודעים איך להתמודד מול דרישות המוסד.

מה מאפיין למעשה את המוסד לביטוח לאומי?

המוסד לביטוח לאומי הוא גוף סטטוטורי הפועל לפי חוק שנחקק בשנת התשנ״ה, 1995 ומיועד להעניק ביטחון סוציאלי לאוכלוסיות במצוקה, לפי קריטריונים שנקבעו בחוק. מוסד זה הוא האחראי לתשלום קצבאות וגמלאות שונות למבוטחים ולזכאים מכוח החוק. לפי החוק, כל תושבי ישראל מגיל 18 ומעלה חייבים בתשלום דמי ביטוח לביטוח הלאומי, כאשר הזכאות לביטוח נקבעת על פי התושבות בישראל (כאשר חייו של המבוטח ממוקדים בארץ) ולא על פי אזרחות. בין היתר הביטוח הלאומי אחראי לתשלומים חיוניים רבים, כגון:

  • גמלאות להבטחת הכנסה
  • דמי אבטלה
  • גמלת זקנה וגמלת שארים
  • גמלה לנפגעי תאונות עבודה
  • דמי נכות ועוד

בנוסף המוסד מספק מגוון רחב של שירותים לכלל תושבי ישראל ומטרתו לספק לקבוצות חלשות באוכלוסייה, בין אם באופן זמני או ארוך טווח, אמצעי קיום בסיסיים אשר יאפשרו להם להגיע לרמת חיים בסיסית. מיצוי הזכויות הינו חשוב וביכולתן לסייע לאנשים להימנע מכניסה לחובות, הליכי הוצאה לפועל וכדו׳, ועל כן חשוב להיעזר בגורם מקצועי בעת הצורך.

עו"ד ביטוח לאומי – באיזה תרחישים כדאי להעזר בהם?

עורכי דין המתמחים בדיני הביטוח הלאומי יכולים לסייע במספר תרחישים מרכזיים ולהבטיח שתקבלו בסופו של דבר את התנאים, הגמלאות או את דירוגי הנכות המתאימים למצבכם האישי, לדוגמה במקרים של:

  • תאונת עבודה – עורך הדין יכול לסייע לקבל הכרה בתאונה שעברתם כ׳תאונת עבודה׳ כאשר ייצג אתכם בפני הוועדה הרפואית שתקבע את דרגת הנכות בעקבות המקרה הנידון.

באופן זה עשוי הביטוח הלאומי לבחון נכויות שהתרחשו בעקבות פגיעה נפשית, אירוע מוחי או התקף לב בעבודה, להכיר בהם כאירועים חריגים שהתרחשו במהלך שעות העבודה ולזכות את המבקש בדרגת נכות מתאימה.

ב. מחלת מקצוע או פגיעה כלשהי בבריאות בגלל העבודה – עורך הדין יעזור לכם להשיג הכרה של הביטוח לאומי במחלה שהתרחשה כתוצאה מתנאי העבודה שלכם. במקרים אלה, עורך הדין ייצג אתכם בפני הוועדה הרפואית שתקבע את דרגת הנכות כתוצאה מהמחלה או מהפגיעה בעבודה. מקרים אלה עשויים לכלול:

  • פגיעה בשמיעה עקב חשיפה לרעשים חריגים בעבודה.
  • מלנומה עקב חשיפה חריגה לשמש בעבודה.
  • תסמונת התעלה הקרפלית, הגורמת לכאבים במפרק כף היד, עקב סוג העבודה בה עסק התובע.
  • פטירה בעקבות פגיעה בעבודה – במקרה שעובד נפטר עקב תאונת עבודה, מחלת מקצוע וכו׳, בני משפחתו התלויים בו עשויים להיות זכאים ל׳גמלת תלויים בנפגע בעבודה. במקרים שכאלה עורך הדין יטפל בתביעה, ילווה את המשפחה, ויסייע להם בכל ההליכים הנדרשים אל מול המוסד לביטוח לאומי.