הסדר חובות מול הבנקים – איך עושים את זה נכון?

ערן רוז הוצאה לפועל, פשיטת רגל 2 תגובות

הסדר חובות מול בנקים

תפקידם של הבנקים וההתנהלות הפיננסית במציאות של ימינו, מובילים לא פעם להיווצרות חובות מול הבנק. מרבית החובות אינם מצריכים הסדר חובות מול הבנקים, אך חובות המגיעים למימדים משמעותיים, כדוגמת חובות משכנתא או חובות לספקים, עשויים להיות בוץ טובעני במיוחד. כאזרח קטן אל מול גוף גדול ועוצמתי כבנק, קיומו של חוב גדול הוא עניין המדיר שינה מעיניהם של חייבים רבים ועשוי אף להוביל לסנקציות, עיקולים, הליכי הוצאה לפועל וכמובן לתסבוכות כספיות קשות עוד יותר. לרוב, הפתרון הטוב ביותר במקרים הללו הוא ניהול משא ומתן מול הבנק להגעה להסדר חובות. בואו נלמד כיצד עושים את זה נכון.

חוב גדול לבנק? התרחישים האפשריים

במצב בו קיים חוב כלפיו, הבנק רשאי על פי החוק לנקוט בהליכים משפטיים שונים כנגד החייב. בין היתר, הבנק עשוי לפעול להגשת תביעה, פתיחת תיק הוצאה לפועל, פנייה לניהול הליכי פשיטת רגל כנגד החייב או במקרה של חברה חייבת – לניהול הליכי פירוק וכינוס נכסים.
הליכים אלה כרוכים בסבל לא מבוטל לחייב ולבני משפחתו ובין היתר עלולים להוביל לטפיחה משמעותית של החוב בשל הצטברות של שכר טרחה וריביות גבוהות בנוסף לחוב המקורי וכן להוליד עיקולים, הגבלות וסנקציות נוספות. לכן, במרבית המקרים, אלה הם תרחישים שליליים ביותר עבורך כחייב ואם ניתן, עדיף להימנע מהם.

מהו האינטרס של הבנק בעניין?

אם כך, מובן שעבורך כבעל חוב לבנק הגעה להסדר חוב עדיפה במרבית המקרים על פני התגוננות בהליכים המשפטיים, הליכי פשיטת הרגל או ההוצאה לפועל. אולם, כפי שנסביר מיד, גם מבחינתו של הבנק, פנייה להליכים אלה היא לרוב עניין לא רצוי במיוחד. ההליכים המדוברים הם לא רק מורכבים וכרוכים בעלויות כספיות לא מבוטלות גם לבנק עצמו, אלא שהם עלולים להימשך שנים ארוכות ולעיתים מבלי שיביאו בסופו של דבר לכיסוי החוב. לכן, האינטרס להגיע להסדר חוב, הוא אינטרס משותף של שני הצדדים, הן של הבנק – הנושה והן שלך הלקוח כבעל החוב.

משרד הופמן רוז מייעץ ומעניק ליווי מקצועי לבעלי חובות מול הבנקים. אל תיגש למשא ומתן להסדר חוב לא מוכן! פנה עוד היום לפגישת ייעוץ חינם.
>> לחץ כאן לתיאום פגישת ייעוץ חינם << 

מה צפוי במשא ומתן לקראת הסדר חובות?

האינטרס המשותף להגעה להסדר מוליד גם מוטיבציה משותפת ופותח לכן צוהר לשיח בינך לבין הבנק. הסדר חוב הוא הסכם וככזה הוא מבוסס על הבנה בין הצדדים, ולהבנה שכזו ניתן להגיע לרוב רק אחרי ניהול משא ומתן פתוח ונבון. לרוב רצוי שתכין את הפרטים והמסמכים הנדרשים לך על מנת להציג בפני הבנק את תמונת המצב שהובילה ליצירת החוב, את מצבך הכלכלי הנוכחי ובין היתר את הוצאותיך והכנסותיך הצפויות. כל הפרטים הללו ידרשו על מנת שהבנק יוכל לקבל תמונה ביחס ליכולת שלך לכסות את החוב (או את החלק שתסכימו עליו) ואיזו פריסה נדרשת לשם כך.

כיצד נראה לרוב הסדר חוב עם הבנק?

לרוב, משא ומתן טוב מצידך כלקוח בעל חוב יוביל להסדר חוב אשר יכלול הסמכה על צמצום מסוים של גובה החוב וכן פריסת תשלומים נוחה עם ריבית מוסכמת. כל אלה יאפשרו גם את הסרת חרב הסנקציות התלויה מעל ראשך כחייב, כמובן בכפוף לכך שתמשיך לעמוד בתנאי ההסדר.

משא ומתן להסדר חוב מול הבנק – התייעצו עם איש מקצוע

כידוע, הבנק הוא גוף בעל כוח רב, מנגנונים משומנים העומדים לצידו וניסיון עשיר בניהול משאים ומתנים בתחומו. לכן, ניהול משא ומתן מולו הוא לא עניין של מה בכך. על מנת שהמשא ומתן יישא פרי ואף יוביל להסדר שיהיה הוגן ומתאים עבורך כחייב, רצוי מאוד שלא תגיע אליו מבלי ייעוץ והכוונה של איש מקצוע מומחה.

 

על המחבר

ערן רוז

ערן בעל תואר ראשון במשפטים (LL.M), מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים. לאחר סיום לימודיו, התמחה ערן בלשכת ההוצאה לפועל בירושלים וצבר ידע וניסיון רב בהליכים השונים הנוגעים לתחום זה.

2 תגובות על “הסדר חובות מול הבנקים – איך עושים את זה נכון?”

  1. Andrey

    שלום, יש לי חוב בבנק הפועלים. אני עכשיו באוקראינה. מה לעשות עם זה? תודה.

  2. אנה

    שלום. שמי אנה ויש לי חוב בבנק שדורשים לסגור תוך חודש ואין ברשותי סכום כזה כרגע…
    אשמח לקבל יעוץ.
    אינני מתגוררת בארץ כרגע אז ניתן לרשום לי במייל: vi.anuta@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *