מהו ההליך לפשיטת רגל לאדם פרטי?

ערן רוז הוצאה לפועל, פשיטת רגל 0 תגובות

בניגוד למה שמקובל לעיתים לחשוב, הליך פשיטת רגל הוא הליך שנועד דווקא לאדם פרטי או לשותפות. הליך חדלות הפירעון המקביל עבור חברות הוא הליך הפירוק ועל אף שיש בין השניים קווי דמיון, מדובר בהליכים שונים שמוסדרים גם בחקיקה נפרדת. במקרים רבים ההליך לפשיטת רגל לאדם לפרטי היא תוצאה של עסק שכשל וחובות שנוצרו במסגרת ההתנהלות העסקית. אולם, ההליך אינו מוגבל להתנהלות עסקית ובמקרה הצורך, ניתן לפנות להליכי פשיטת רגל גם כאשר מדובר בחובות אשר התפתחו על רקע אישי ופרטי.

 

מי יכול להגיש בקשה לפשיטת רגל?

על מנת להגיש בקשה לפשיטת רגל על החייב להיות תושב ישראל, מעל גיל 18 וכאשר ישנם שני נושים או יותר. ביחס לכל אחד ממגישי הבקשה הפוטנציאליים – החייב או מי מנושיו – ישנה דרישה לקיומו של סכום חוב מינימאלי. כאשר הנושה הוא שפותח בהליך, יש לעמוד בנוסף על כך גם בדרישה לקיומו של מעשה פשיטת רגל, בטווח שלושה חודשים הקודמים להגשת הבקשה.  

 

מהי המשמעות של פשיטת רגל עבור אדם פרטי?

ללא תלות בשאלה האם מדובר בחוב שנוצר על רקע עסקי או פרטי, פשיטת רגל היא סטאטוס המתאים לאדם שהוא חדל פירעון – כלומר, המשאבים והנכסים העומדים לרשותו אינם מאפשרים לו לפרוע את החוב. מטרותיו המרכזיות של ההליך הן:

  1. מיצוי האפשרויות לגבות את החוב – ובין היתר, כינוס נכסיו של החייב והוצאת ניהולם מידיו במטרה לאפשר חלוקה מיטבית ומוסדרת שלהם לטובת הנושים וצמצום היקף החוב.
  2. התחלה כלכלית חדשה לחייב – לאפשר לחייב התחלה חדשה מבחינה כלכלית באמצעות מתן פטור מחובותיו, כאשר נמצא שהוא זכאי לכך.

בבחינת ההצדקה למתן צו הפטר – שהוא השלב הסופי בהליך פשיטת הרגל – נבחנות בין היתר הנסיבות אשר הובילו ליצירת החוב וכן התנהלותו של החייב לפני ותוך כדי הליך פשיטת הרגל. גם בהקשר הזה, הנסיבות – עסקיות או פרטיות – יבחנו לגופן.

מהם השלבים העיקריים בהליך?
  • הגשת הבקשה – הליכי פשיטת רגל מתחילים בהגשת בקשה מתאימה, המלווה במסמכים הנוגעים למצבו הכלכלי של החייב, נסיבות יצירת החוב, תצהיר מטעמו וכדו'. הבקשה מוגשת לכונס הנכסים הרשמי לקבלת עמדתו ובהמשך לבית המשפט המחוזי שם מתנהל ההליך בהתאם לשלבים הקבועים בחוק.
  • קבלת צו כינוס נכסיםלאחר הגשת הבקשה לפשיטת רגל, בהנחה שהוגשה עמדתו החיובית של כונס הנכסים הרשמי ונמצא כי נענו הדרישות הקבועות לכך בחוק, בית המשפט ייתן צו כינוס נכסים. במצב זה ממונה מנהל מיוחד שנועד לרכז ולנהל את נכסיו של החייב כך שישרתו בצורה מיטבית את תשלום החוב. בנוסף, יינתן צו עיכוב הליכים שיחול על ההליכים העומדים ותלויים כנגד החייב.
  • חקירת החייב והגשת תביעות חוב לצורך גיבוש חוות דעתו, המנהל המיוחד עורך חקירה יסודית ביחס למצבו של החייב. לשם כך הוא אוסף מידע מהחייב עצמו ומגורמים רלוונטיים נוספים הנוגעים להכנסותיו, הוצאותיו, חובותיו ונכסיו של החייב. בשלב זה גם מוגשות תביעות החוב של נושים המעוניינים לקבל דיבידנד מנכסי החייב במסגרת ההליך.  
  • מימוש הנכסים לאחר דיון בבקשת פשיטת הרגל והכרזה על החייב כפושט רגל, עוברים נכסיו של החייב לרשות הנאמן לצורך מכירתם וחלוקתם בין הנושים. בשלב זה, הנאמן, בפיקוח הכונס הרשמי ובית המשפט, ימכור את נכסי החייב ויחלק את הסכום שיתקבל עבורם בין הנושים באמצעות תשלום דיבידנד.
  • קבלת הפטר סופי – זהו השלב הסופי בהליך פשיטת רגל. קבלת צו הפטר על ידי בית המשפט ניתן לאחר שהחייב הוכרז כפושט רגל ולאחר שמומשו נכסיו ומוצו האפשרויות לכיסוי החוב. צו ההפטר יפטור את החייב מכלל החובות שנתבעו או שניתן היה לתבוע אותם בהליך פשיטת הרגל, כך, החייב יוכל לפתוח בדף חדש מבלי להיות נרדף על ידי חובותיו הישנים.

 

משרד הופמן רוז בעל ניסיון רב בליווי ומתן ייעוץ לחייבים בהליכי פשיטת רגל.

פנה אלינו עוד היום לפגישת ייעוץ חינם.

 

    

 

 

על המחבר

ערן רוז

ערן בעל תואר ראשון במשפטים (LL.M), מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים. לאחר סיום לימודיו, התמחה ערן בלשכת ההוצאה לפועל בירושלים וצבר ידע וניסיון רב בהליכים השונים הנוגעים לתחום זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *