מהו חשבון מוגבל ואיך צריך להתמודד איתו

צביקה הופמן הוצאה לפועל 0 תגובות

חשבון מוגבל באמצעים

כבר דנו לא פעם ב"סל ההגבלות" המפורסם המרחף כחרב מעל ראשיהם של חייבים רבים בהוצאה לפועל. הפעם נרצה לדון בהגבלה נוספת, שמהותה העמומה מוסיפה לתדמית המאיימת במיוחד שלה – הגבלה על חשבון הבנק. בדומה להגבלות אחרות כדוגמת עיכוב יציאה מהארץ, הגבלות על רישיון הנהיגה וכיו"ב, רשם ההוצאה לפועל מוסמך להטיל על חייב שאינו משלם את חובו גם הגבלות הנוגעות לניהול חשבון בנק. אם גם אתם עומדים בפני הגבלת חשבון הבנק שלכם או ששאלתם את עצמכם מה זה חשבון מוגבל ומהן הדרכים להתמודד איתו, ננסה בשורות הבאות לספק הסברים ותשובות לשאלות הנפוצות.

מתי רשם ההוצאה לפעול רשאי להגביל את החייב בבנק?

  • החייב הובא בפני הרשם שקבע שהוא בעל יכולת המשתמט מתשלום החוב.
  • במצב שבו החייב לא הובא בפני הרשם, יוטלו ההגבלות באחד משני המקרים הבאים:
    • החוב עולה על 2,500 ₪ וחלפה חצי שנה ממועד המצאת האזהרה בתיק.
    • החוב עולה על 500 ₪ וחלפה שנה ממועד המצאת האזהרה בתיק.
  • החוב הוא חוב מזונות לבן או בת הזוג של החייב, ילדו או ההורה שלו. לא כולל חובות מזונות שגובה המוסד לביטוח לאומי לפי חוק המזונות (הבטחת תשלום).
  • החייב הוכרז על ידי רשם ההוצאה לפועל כחייב מוגבל באמצעים.

לצוות המומחים שלנו ניסיון רב בהענקת ליווי וסיוע משפטי לחייבים בהליכי הוצאה לפועל.

מעוניין בהסרת הגבלות שהוטלו עליך? <<פנה אלינו לפגישת ייעוץ חינם.>>

מהן ההגבלות על "חשבון מוגבל"?

הגבלות המוטלות על חשבון הבנק נעשות על בסיס חוק שיקים ללא כיסוי, כאשר ההבדלים הנוגעים לסוג ההגבלה הספציפית והמשך שלה קבועים ומוגדרים בחוק שיקים ללא כיסוי ותלויים בעיקר בגורם להטלת ההגבלה. ככל שזה נוגע להליכי הוצאה לפועל, מדובר בהגבלה המכונה "לקוח מוגבל מיוחד" והיא שונה בכמה פרטים מהותיים מההגבלה ה"רגילה" שמטיל החוק. ככלל, ההגבלה המרכזית המוטלת במסגרת הגבלתו של החשבון היא ההגבלה על משיכת שיקים ממנו.

"חשבון מוגבל" או "לקוח מוגבל"?

חדי ההבחנה שמו בוודאי לב לכך שההגבלה המוטלת מכוח סמכותו של רשם ההוצאה לפועל עוסקת ב"לקוח" ולא בחשבון. חוק שיקים ללא כיסוי אכן מבדיל בין "חשבון מוגבל" לבין "לקוח מוגבל". כפי שניתן לנחש, הגבלה על החשבון חלה על החשבון המסוים בעוד הגבלה על הלקוח מלווה אותו בכלל חשבונותיו, קיימים ועתידיים, למשך כל התקופה בה מוטלת ההגבלה.

מה המשמעות של להיות "לקוח מוגבל מיוחד"?

בתור חייב בהוצאה לפועל, אם הוטלה עליך הגבלה על ידי רשם ההוצאה לפעול והפכת מכוחה ל"לקוח מוגבל מיוחד", תהיה מוגבל לעשיית שימוש בשיקים בכלל חשבונותיך ובכלל הבנקים השונים. בין היתר, במהלך תקופת ההגבלה לא יונפקו עבורך פנקסי שיקים, הבנק לא יפרע שיקים שלך ולא תוכל לפתוח חשבון בנק חדש המאפשר משיכת שיקים. תוקף ההגבלה יהיה בהתאם להחלטת הרשם אך לא יעלה על חמש שנים.

מהן דרכי ההתמודדות?

נסיבות שונות יכולות בהחלט להביא לביטולה של ההגבלה. לכן, אם הוטלה עליכם הגבלה מסוג "לקוח מוגבל מיוחד" תוכלו לפעול להסרתה מול ההוצאה לפועל. בין האפשרויות העומדות לרשותכם תוכלו להגיש בקשה לחקירת יכולת ולפריסת תשלומים. בבחירה בנתיב הזה יהיה עליכם להוכיח כי בכוונתכם לפרוע את החוב. אפשרות נוספת תהיה לפנות בבקשה להסרת ההגבלות. טעמים כדוגמת קשיים כלכליים צפויים לכם ולתלויים בכם וכן חשש להתדרדרות במצבכם הכלכלי, פגיעה בפרנסה ושקיעה בחובות נוספים בעקבות ההגבלות וכדו', עשויים להכריע את הכף לטובת הסרת ההגבלה.

משרד הופמן רוז מעניק ייעוץ משפטי מקצועי ואיכותי לחייבים בהליכי הוצאה לפועל ובעל רקורד עשיר ומוצלח בהסרת עיקולים.

 

 

על המחבר

צביקה הופמן

לאחר סיום לימודיו לתואר ראשון במשפטים (LL.M) בקריה האקדמית אונו, התמחה צביקה בתחומי המשפט האזרחי – הוצאה לפועל, נזיקין, תעבורה ועוד. עו"ד הופמן חבר מן המניין בלשכת עורכי הדין בישראל. צביקה דובר עברית ואנגלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *