איך מתמודדים עם סירוב פתיחת חשבון בנק לחייב

ערן רוז הוצאה לפועל 1 תגובה

פתיחת חשבון בנק לחייב בהוצאה לפועל

אחד הקשיים הגדולים ביותר לציבור החייבים, הוא הקושי להתנהל באופן כלכלי בעקבות סירוב מצד הבנקים השונים לפתיחת חשבון בנק לחייב, לפניכם מאמר משפטי המסביר על קצה המזלג אודות הליך למחיקת חובות על פי הרפורמה החדשה, וכיצד ניתן לפתוח ולנהל חשבון בנק על אף החובות.

בעבר הבנקים סירבו לפתוח חשבון בנק לחייבים או לאנשים בעלי רישום bdi, אך כיום במסגרת ההוראה של המפקח על הבנקים (הוראה 422), אשר מגדירה מהם המקרים בהם תאגיד בנקאי מחויב להיענות לבקשת לקוח לפתוח חשבון עובר ושב ביתרת זכות. צעד אשר יתר קרקע בטוחה למשפחות חלשות כלכלית רבות בישראל על ידי פתיחת חשבון עובר ושב.

המפקח על הבנקים, מר דוד זקן מציין כי "חשבון עובר ושב הנו שירות חיוני, המהווה אמצעי בסיסי לניהול מרבית הפעילות הפיננסית של כל משק בית בישראל". המטרה בהוראה זו היא להבטיח שגם אוכלוסיות חלשות יוכלו לנהל חשבון עובר ושב ביתרת זכות, לעשות שימוש באמצעי תשלום מגוונים ולעקוב אחר חשבונם באופן עצמאי ויעיל.

בהתאם לחוק הבנקאות (שירות ללקוח), מוטלת על התאגידים הבנקאיים חובה לפתוח חשבון עובר ושב ביתרת זכות (להבדיל ממתן אשראי, שהתאגיד העסקי רשאי לסרב לתת על פי שיקוליו העסקיים), והם רשאים לסרב לבקשה לפתיחת חשבון כזה רק מטעמים סבירים. במסגרת ההוראה החדשה (הוראת ניהול בנקאי תקין מס' 422), קבע המפקח על הבנקים את אותם מקרים, אשר בהתקיימם הם בלבד, לא תתקבל טענת "סירוב סביר", והתאגיד הבנקאי יהיה מחויב לפתוח חשבון בנק לחייב:

 1. לקוח מוגבל, או לקוח מוגבל חמור, או לקוח מוגבל מיוחד, כמשמעותם בחוק שיקים ללא כיסוי, התשמ"א- 1981. לרבות לקוח שהוגבל בעבר לפי הוראות חוק זה;
 2. לקוח בהליך פשיטת רגל, לרבות לקוח שהיה בעבר בהליך פשיטת רגל;
 3. לקוח אשר הוטל עיקול על חשבונותיו;
 4. לקוח אשר מתנהל או התנהל בעבר, בינו לבין תאגיד בנקאי אחר, הליך משפטי שמקורו בגביית חוב.  

ההוראה מגדירה בנוסף את אמצעי התשלום והשירותים אשר תאגיד בנקאי יהיה מחויב, ככלל, להעמיד לרשות הלקוח:

 • ביצוע תשלומים בדרך של חיובים על פי הרשאה.
 • שימוש בכרטיס לחיוב מידי.
 • שימוש בכרטיס לצורך משיכת מזומנים.
 • שירות אחזור מידע באמצעות עמדת שירות בסניף.
 • גישה לחשבון באמצעות אתר האינטרנט של הבנק.

לסיכום נציג בפניכם שאלות שאנו נשאלים מידי יום על ידי לקוחות משרדנו מדי יום בנושא פתיחת חשבון בנק לחייב:

 • מה ניתן לעשות במידה ונציג הבנק יסרב לפתוח חשבון חדש?
 • מה ניתן לעשות במידה והעיקול ימשיך לרבוץ על חשבון הבנק החדש?
 • מה ניתן לעשות במידה ויוטל עיקול נוסף על חשבון הבנק החדש?

בהמשך לשאלות אלו חשוב לדעת לאחר הרפורמה בתחום פשיטת רגל, ניתן למחוק חובות בהליך מזורז ויעיל, כאשר לכל אורכו נפרסת קשת הגנה מלאה מפני מערכת ההוצאה לפועל, דהיינו חזרה לחיים חדשים ללא עיקולים והגבלות וכל זאת עד ליום מחיקת החובות.

ועל כן, ככל שהגופים הרלוונטים אינם פועלים בהתאם לרפורמה החדשה אל מול קהל לקוחותינו, משדנו פועל ויפעל על מנת לעמוד על זכויותיהם של כל לקוח ולקוח במטרה לדאוג לשגרה כלכלית לכל אורך ההליך ועד ליום מחיקת החובות.

על המחבר

ערן רוז

ערן בעל תואר ראשון במשפטים (LL.M), מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים. לאחר סיום לימודיו, התמחה ערן בלשכת ההוצאה לפועל בירושלים וצבר ידע וניסיון רב בהליכים השונים הנוגעים לתחום זה.

תגובה אחת על ““איך מתמודדים עם סירוב פתיחת חשבון בנק לחייב”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *