ביטול הגבלת כרטיס אשראי לחייב בהוצאה לפועל

ערן רוז הוצאה לפועל, כללי, פשיטת רגל 0 תגובות

כיצד לבטל הגבלה על כרטיס אשראי

במסגרת הליכי הוצאה לפועל רשאי רשם ההוצאה לפועל להטיל על החייב הגבלת שונות במטרה להפעיל עליו לחץ ולהצר את צעדיו. אחת מאותן הגבלות היא הגבלה על שימוש בכרטיס אשראי. בהתנהלות הפיננסית של ימינו, כאשר אחוז גורף מהרכישות ומשיכות הכספים נעשות באמצעות כרטיסי אשראי וכרטיסי חיוב אחרים, הגבלת כרטיס אשראי משבשת את ההתנהלות היומיומית ומטילה עומס כבד על החייב. בשורות הבאות נסביר מהי הגבלת כרטיס אשראי בהוצאה לפועל ומהם הצעדים האפשריים לביטולה והסרתה במהרה.

במה כרוכה הגבלה על כרטיס אשראי?

ההגבלה היא בעצם מניעת שימוש בכרטיסי חיוב כדוגמת כרטיסי אשראי, בנקט, כרטיסי תשלום שניתן לטעון אותם בכסף מזומן וכו'. במצב שבו לא מדובר בתיק על חוב מזונות, ההגבלה לא תוטל כאשר סכום הכסף שניתן לטעון בכרטיס החיוב הוא רק של גמלה מהמוסד לביטוח לאומי או תשלומים אחרים שאינם ניתנים לעיקול על-פי חוק, כדוגמת תשלום סיוע בשכר דירה ממשרד הבינוי והשיכון. כאשר מדובר בתיק מזונות, הרשם יהיה רשאי להטיל את ההגבלה בכל מקרה.

באילו מקרים מוטלת הגבלת כרטיס אשראי?

ישנם תנאי סף מחייבים על פי החוק לצורך הטלת הגבלות על החייב בהליך הוצאה לפועל. הרשם רשאי להטיל הגבלה על החייב משימוש בכרטיס אשראי במצבים הבאים:

  • החייב הובא בפני הרשם שקבע שהוא בעל יכולת המשתמט מתשלום החוב – במצב שבו הרשם מצא שהחייב מתחמק מתשלום החוב, אינו ממלא אחר צו תשלומים, אינו מתייצב לחקירת יכולת, אינו משתף פעולה ואינו נותן הסבר סביר להתנהלותו.
  • במצב שבו החייב לא הובא בפני הרשם, יוטלו ההגבלות באחד משני המקרים הבאים:
  1. החוב עולה על 2,500 ₪ וחלפה חצי שנה ממועד המצאת האזהרה בתיק.
  2. החוב עולה על 500 ₪ וחלפה שנה ממועד המצאת האזהרה בתיק.
  • החוב הוא חוב מזונות לבן או בת הזוג של החייב, ילדו או ההורה שלו. לא כולל חובות מזונות שגובה המוסד לביטוח לאומי לפי חוק המזונות (הבטחת תשלום).
  • החייב הוכרז על ידי רשם ההוצאה לפועל כחייב מוגבל באמצעים.
מתי נכנסת ההגבלה לתוקף?

במצב בו ההחלטה על הטלת הגבלה על שימוש בכרטיס חיוב התקבלה על ידי רשם ההוצאה לפועל בנוכחות החייב היא תיכנס לתוקפה בתום 30 ימים מיום הטלתה. במצב שבו ההחלטה על ההגבלה התקבלה שלא בנוכחות החייב היא תיכנס לתוקפה רק לאחר שחלפו 30 יום מיום המצאת התראה לחייב. אם במהלך 30 הימים עד כניסת ההגבלה לתוקף ייפרע החוב או שהחייב יתייצב לחקירת יכולת בלשכת ההוצאה לפועל וישכנע את רשם ההוצאה לפועל כי הוא אינו בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו, ההגבלה לא תיכנס לתוקף כלל.

מה ניתן לעשות כדי לבטל הגבלה על כרטיס אשראי?

את ההחלטה להטיל הגבלה על שימוש בכרטיס חיוב ניתן לתקוף בכמה אופנים:

  • ניצול 30 הימים עד כניסת ההגבלה לתוקף על מנת להגיע להסדר עם הזוכה בתיק או להתייצב לחקירת יכולת תחת הכנה מתאימה.
  • להגיע להסדר תשלומים עם הזוכה הכולל הסכמה על הסרת ההגבלות.
  • גם לאחר שנכנסו המגבלות לתוקף ניתן להגיש בקשה מנומקת לרשם ההוצאה לפועל לביטול ההגבלה.
  • ערעור לבית המשפט על החלטת הרשם להטיל את ההגבלה.

במקרים מסוימים בהם מוגשת בקשה להסרת ההגבלה, רשם ההוצאה לפועל רשאי להתנות את הביטול במתן ערובה מתאימה. במצב שבו הצדדים בתיק הגיעו להסדר תשלומים והחייב מקיים את הוראות צו התשלומים, רשם ההוצאה לפועל יורה על ביטול הגבלה על כרטיס האשראי.

 

למשרד הופמן רוז צוות מומחים מוביל בתחום הליכי הוצאה לפועל וליווי חייבים.

פנה אלינו עוד היום לפגישת ייעוץ חינם.

    

    

 

    

על המחבר

ערן רוז

ערן בעל תואר ראשון במשפטים (LL.M), מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים. לאחר סיום לימודיו, התמחה ערן בלשכת ההוצאה לפועל בירושלים וצבר ידע וניסיון רב בהליכים השונים הנוגעים לתחום זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *