בדיקת תיק בהוצאה לפועל – הכיצד?

צביקה הופמן הוצאה לפועל, פשיטת רגל 0 תגובות

פתיחתו של תיק בהוצאה לפועל אינה אמורה להיות עניין הנסתר מעיניו של החייב בתיק. על פי חוק, על הלשכה או הזוכה, על פי בקשתו, ליידע את החייב על פתיחת התיק ומבלי שנעשתה הודעה שכזו כנדרש וכמקובל, ומבלי שחלפה התקופה הקבועה שאפשרה לחייב להתגונן בדרך זו או אחרת מפני התיק והטענות הגלומות בו, הזוכה אינו רשאי להתחיל ולבצע הליכי גבייה בתיק. בפועל, מסיבות כאלה ואחרות, אנו נפגשים לא פעם במקרים שבהם חייב שכלל לא היה מודע לקיומו של תיק הוצאה לפועל מוצא את עצמו במפתיע ניצב בפני עיקולים, הגבלות ואפילו צו יציאה מהארץ. כיצד זה קורה וכיצד ניתן לבצע בדיקת תיק בהוצאה לפועל על מנת להגן על עצמכם ולהימנע מהפתעות לא נעימות.

המצאת אזהרה – זכות החייב לקבלת הודעה על פתיחת התיק

לאחר פתיחת תיק ההוצאה לפועל צריכה להישלח לחייב הודעה אודות פתיחת התיק. הודעה זו, המכונה "אזהרה", צריכה לכלול פרטים אודות התיק, כדוגמת מספר התיק, הלשכה בה הוא מתנהל, מיהו הזוכה והנחיות לפעולה לשם תשלום החוב או בקשה לצו תשלומים וחקירת יכולת. ישנן שתי דרכים חוקיות ומקובלות למסירת אזהרה לחייב. האחת, באמצעות לשכת ההוצאה לפועל שבה מתנהל התיק אשר שולחת את האזהרה לחייב בדואר רשום. והשנייה, כאשר הזוכה מיוצג על ידי עורך דין ומבקש להמציא את האזהרה בעצמו, או על ידי שליח מטעמו. לרוב, מיום ההמצאה יש לחייב 20 ימים לפנות להסדרת החוב או ביצוע חקירת יכולת על ידי רשם ההוצאה לפועל. במהלך התקופה שנקבעה באזהרה, הזוכה לא יוכל לנקוט בהליכי גבייה כנגד החייב.

כיצד קורה שישנם תיקים שהחייב אינו מודע אליהם?

לשאלה זו אין תשובה אחת, שכידוע, המציאות עולה על כל דמיון והסיפורים אודות התגלגלות העניינים במקרים אלה יכולה להפתיע וגם את אנשי המקצוע בתחום ההוצאה לפועל. החוק קובע דרכים שונות לבצע המצאה ותרחישים שונים שיהוו המצאה מלאה, גם כאשר לא בוצעה בדרך המלך, כאזהרה שהונחה בידיו של החייב והוא חתם ואישר שקיבל אותה. פעמים רבות קורה שמישהו אחר מבני הבית חתם על קבלת האזהרה אך לא הבין מה בידיו ולא עדכן את החייב, פעמים אחרות קורה שאזהרה מודבקת על כתובת שאינה נכונה והחייב אינו יודע עליה והיו אף מקרים בהם שליחים חתמו באופן בעייתי על כך שמסרו את האזהרה כאשר בפועל לא נמסרה.  

מה ניתן לעשות כדי לברר אודות תיק הוצאה לפועל?

המקרים בהם נדרשת בדיקת תיק בהוצאה לפועל אינם מסתכמים רק בהמצאה בעייתית. לעיתים אנחנו נתקלים בתיקים רדומים שקמים לחיים אחרי שנים, או בתיק מתנהל שהחייב אינו מודע באמת להיקפו והסטאטוס שלו. בדיקת תיק בהוצאה לפועל נועדה למנוע מצב שבו התיק, הליכי הגבייה וההגבלות הכרוכים בו מתפוצצים לכם בפנים בזמן הכי פחות מתאים. בדיוק לשם כך ניתן ורצוי לבצע בדיקת תיק מול מערכת ההוצאה לפועל.

כיצד מתבצעת בדיקת תיק בהוצאה לפועל?

בדיקת תיק יכולה להיעשות בקלות באמצעות פנייה אל ההוצאה לפועל בטלפון 35592* או 073-2055000 בימים א'-ה' בשעות: 08:00-16:00  ובערבי חג בשעות: 08:00-12:30. במסגרת הפנייה תדרשו למסור מספר פרטים מזהים כדוגמת מספר תעודת זהות ומספר התיק אם ידוע לכם. לאחר מכן תוכלו לקבל מידע על עצם קיומו של תיק, עדכון אודות גובה החוב, החלטות שניתנו בתיק, מידע אודות הלשכה בה מתנהל התיק וכיו"ב. פנייה אל ההוצאה לפועל לצורך בדיקת תיק יכולה להתבצע על ידי החייב או על ידי עורך הדין המייצג אותו.

 

משרד הופמן רוז הוא בעל ניסיון רב ומוצלח במתן ייעוץ וליווי מקצועי לחייבים בהוצאה לפועל.

חושש שיש לך חוב בהוצאה לפועל? יש לנו מה להציע! פנה עוד היום לפגישת ייעוץ חינם.

    

 

על המחבר

צביקה הופמן

לאחר סיום לימודיו לתואר ראשון במשפטים (LL.M) בקריה האקדמית אונו, התמחה צביקה בתחומי המשפט האזרחי – הוצאה לפועל, נזיקין, תעבורה ועוד. עו"ד הופמן חבר מן המניין בלשכת עורכי הדין בישראל. צביקה דובר עברית ואנגלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *