ביטול הגבלת רישיון נהיגה – איך כדאי לפעול

ערן רוז הוצאה לפועל, פשיטת רגל 0 תגובות

ביטול הגבלת רישיון נהיגה

אחת המגבלות שיכול רשם ההוצאה לפועל להטיל על החייב במסגרת הליך ההוצאה לפועל היא ההגבלה על קבלה, חידוש או החזקה של רישיון נהיגה. במציאות של היום, עבור רבים מאיתנו הנהיגה ברכב פרטי איננה פריבילגיה אלא הכרח. לכן, מדובר בסנקציה קשה ואף כזו שיכולה ליצור הגבלה אמיתית על התנועה שלך ושל בני משפחתך. חשוב לזכור שנהיגה תחת הגבלה מהווה עבירה פלילית ולכן עלולה להוביל לסנקציות נוספות ולתסבוכת משפטית וביטוחית מיותרת. לעומת זאת, כפי שנסביר מיד, האפשרות להביא לביטול הגבלת רישיון נהיגה בהחלט קיימת בנסיבות שונות.

מתי ניתן להטיל הגבלות על רישיון הנהיגה?

חוק ההוצאה לפועל מאפשר לרשם להטיל מגבלות על רישיון הנהיגה של חייב במצבים הבאים:

  1. החייב הובא לפני הרשם שמצא שהחייב הוא בעל יכולת המשתמט מתשלום החוב והחייב לא סיפק לרשם הסבר סביר לאי-התשלום. הטלת ההגבלה במצב זה תהיה רק בכפוף לכך שהחוב עולה על 500 ₪.
  2. החייב לא הובא בפני הרשם, אך הרשם קבע שהוא בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו. במצב זה יוטלו ההגבלות על הרישיון רק בהתקיים אחד משני המקרים הבאים:
    – חלפו שישה חודשים ממועד המצאת האזהרה והחוב או החובות עולים על 2,500 ₪.
    – חלפה שנה ממועד המצאת האזהרה והחוב או החובות עולים על 500 ₪.
  3. החוב הוא חוב מזונות לבן או בת הזוג של החייב, ילדו או ההורה שלו. לא כולל חובות מזונות שגובה המוסד לביטוח לאומי לפי חוק המזונות (הבטחת תשלום).
מה המשמעות של הגבלת רישיון נהיגה?

ההגבלה על הרישיון לפי חוק ההוצאה לפועל חלה על האפשרות של החייב לקבל רישיון נהיגה, להחזיק ברישיון נהיגה וכן על האפשרות לחדש אותו כאשר מגיע המועד לחידוש. חוק ההוצאה לפועל קובע גם כי הגבלה מלהחזיק רישיון נהיגה שקולה בעצם לפקיעת הרישיון בשל אי תשלום אגרה. עבורך כחייב, משמעות הדבר היא שמרגע כניסתה לתוקף של ההגבלה, הרישיון שלך איננו תקף עוד ואינך רשאי לנהוג. בנוסף – לטווח הארוך יותר – אם ההגבלות על רישיון הנהיגה שלך לא יוסרו בתוך שנה מהמועד שבו נכנסו לתוקף, משרד הרישוי יחייב אותך להתחיל מחדש בהליך הוצאת הרישיון – כולל ביצוע מבחן תיאוריה, בדיקות רפואיות ואפילו מבחן מעשי. מסיבה זו חשוב מאוד שלא להזניח או לדחות את הטיפול בהגבלה שהוטלה.

מה ניתן לעשות כאשר הוטלה הגבלה?

פרט לאפשרות לשלם את החוב, לקיים את צו התשלומים או להגיע להסכמות עם החייב, קיימת לך גם האפשרות לפנות אל רשם ההוצאה לפועל בבקשה מתאימה ומשכנעת לביטול ההגבלה על הרישיון. הבקשה צריכה לכלול את הנימוקים שבגינם מתבקש ביטול ההגבלה וכן יצורפו אליה תצהיר שמאמת את העובדות הנטענות ומסמכים שתומכים בטענות.

אילו נימוקים עשויים להביא לביטול ההגבלה?

הנימוקים שיעמדו בבסיס הבקשה תלויים כמובן בנסיבות המקרה הספציפיות שלך.

החוק קובע מלכתחילה שני סייגים להטלת ההגבלה על רישיון הנהיגה:

  1. כאשר הטלת ההגבלה עלולה לפגוע פגיעה ממשית בעיסוקו של החייב וביכולתו לשלם את החוב.
  2. כאשר רישיון הנהיגה חיוני לחייב, עקב נכותו או עקב נכות בן משפחה התלוי בו.

לעיתים מוטלות ההגבלות גם במצבים אלה, כאשר החייב אינו מיוצג ולא ניתנה לו אפשרות להציג בצורה ראויה את טענותיו. בנסיבות שכאלה ביטול ההגבלה צפוי להיות מיידי לאחר הגשת בקשה מתאימה.
זו איננה רשימה סגורה של מקרים והניסיון מלמד שגם בנסיבות אחרות ניתן להביא לביטול ההגבלה. במקרים מסוימים הרשם יקבל את בקשת הביטול ויקבע במקום ההגבלה על הרישיון סכום ערובה להפקדה או תשלום בסכום מסוים לטובת צמצום החוב.

בכל הליך הקשור להוצאה לפועל, מומלץ להסתייע בעורך דין המומחה בענייני הוצאה לפועל. משרד הופמן רוז מעניק ייעוץ, ליווי והכוונה, איכותיים, מקצועיים ואנושיים לחייבים בהוצאה לפועל והוא בעל רקורד עשיר של הצלחות בתחום ביטול הגבלות שהוטלו על חייבים.
הוטלה עליך הגבלה? אל תתמהמה, קבע עוד היום פגישת ייעוץ חינם עם המומחים שלנו.
>> לחץ כאן לתיאום פגישת ייעוץ חינם << 

 

על המחבר

ערן רוז

ערן בעל תואר ראשון במשפטים (LL.M), מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים. לאחר סיום לימודיו, התמחה ערן בלשכת ההוצאה לפועל בירושלים וצבר ידע וניסיון רב בהליכים השונים הנוגעים לתחום זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *