מהו צו כינוס בפשיטת רגל?

צביקה הופמן הוצאה לפועל, פשיטת רגל 0 תגובות

צו כינוס בפשיטת רגל

חייבים רבים שואלים אותנו מה המשמעות של צו כינוס שמוטל עליהם בהליך פשיטת רגל, למה הוא חשוב והאם ניתן להימנע ממנו. צו כינוס הנכסים הוא בדרך כלל חלק בלתי נפרד מהליך פשיטת הרגל ובמצבים בהם החייב ירצה ללכת עם הליך פשיטת הרגל עד הסוף ולקבל צו הפטר, לרוב לא תהיה דרך להימנע ממנו. יחד עם זאת, גם כאשר ניתן צו כינוס, התנהלות מקצועית ונבונה תוביל לכך שתקופת הצו תחלוף בצורה נוחה ככל האפשר עבור החייב ואפילו תשרת את האינטרסים שלו בהליך לטווח הארוך.

מתי ניתן צו כינוס לנכסי החייב?

כאשר מוגשת לבית המשפט בקשה לפשיטת רגל, בית המשפט מעיין בבקשה ועליו להחליט האם תמונת המצב שעולה מהבקשה נראית על פניה כמצדיקה את המשך הליך פשיטת הרגל. אם בית המשפט נוכח שבקשת פשיטת הרגל הוגשה ביחד עם אישור הכונס הרשמי ושהיא עומדת בתנאים הדרושים, הוא ייתן, כצעד ראשון, צו כינוס נכסי החייב. יחד עם מתן צו הכינוס, בית המשפט ימנה "מנהל מיוחד" שתפקידו לטפל בהליך פשיטת הרגל של החייב, לעקוב ולבקר אחר פעילותו הכלכלית של החייב וכן לנהל את נכסיו.

מה מטרתו של צו הכינוס?

צו הכינוס מכונה גם "צו להגנת נכסי החייב" שני שמות אלה מבטאים את שתי מטרותיו של הצו. צו הכינוס נועד להגן על הנכסים של החייב ולרכז אותם. הצו מגן על הנכסים של החייב הן מפני נושים בודדים והן מפני החייב עצמו, מתוך ההנחה שחייב במצב של הליכי פשיטת רגל עשוי לנהל את נכסיו באופן שאינו משרת את החוב, להבריח את נכסיו ואף לשקוע בחובות נוספים. הצו גם מאפשר את ריכוז הנכסים שנותרו לחייב במקום אחד, באופן שמאפשר לגבש תמונת מצב אמיתית ביחס למצבו הכלכלי של החייב ויכולת פירעון החוב שלו.  

מה המשמעות של צו הכינוס עבור החייב?

עם קבלת צו הכינוס הופך כונס הנכסים או המנהל המיוחד לגורם המפקח על נכסי החייב, כאשר היקף ועומק מעורבותו תלויים בנסיבות המקרה. במסגרת הצו חלות על החייב חובות והגבלות שנועדו לקדם את ההליך ולאפשר את כינוס הנכסים:

  • צו תשלומים חודשיים – בית המשפט ייתן צו תשלומים בסכום מסוים שיהיה על החייב להעביר בכל חודש לטובת פירעון החוב.
  • הגשת דו"חות – חייב שניתן נגדו צו כינוס מחויב לערוך ולהגיש לכונס הרשמי בתוך כמה ימים דו״ח על מצב עסקיו ולפרט בו את נכסיו, חובותיו וחבויותיו, שמות הנושים ופרטיהם, הערובות שנתן לנושיו וכן כל ידיעה אחרת שהכונס דורש.
  • חקירה במשרדו של המנהל המיוחד -חקירה במשרדו של המנהל המיוחד – במהלך ההליך נחקר החייב אל מול המנהל המיוחד בכדי להבין כיצד נוצרו החובות (חשוב להגיע לחקירה זאת עם עו"ד מקצועי שידע להוביל את החקירה בצורה נכונה)
  • עיכוב יציאה מהארץ – עם מתן צו הכינוס יינתן לרוב גם צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד החייב.

מהם היתרונות האפשריים לחייב מצו הכינוס?

כפי שהסברנו, צו הכינוס נועד להגן על הנכסים של החייב ולדאוג לכך שלא תהיה פגיעה בערכם והם ירוכזו במקום אחד, כך שיוכלו לשרת את פירעון החוב. כחלק מהגנה רחבה זו, בתקופת צו הכינוס החייב מוגן גם מפני תביעות והליכים משפטיים חיצוניים להליך פשיטת הרגל. כאשר צו הכינוס תקף, מתקיימת הקפאת הליכים משפטיים כנגד החייב ובין היתר, ישנו איסור לנקוט בתביעות והליכי גבייה ישנים או חדשים כנגד החייב ללא אישור בית המשפט בהליך. מצב זה מאפשר לחייב שקט יחסי ושליטה על המצב וניהולו באמצעות הליך פשיטת הרגל.

בנוסף לכך עומדות בפני החייב אפשרויות נוספות כמו: 

  • פתיחת חשבון בנק עם הוראות קבע וכרטיס דיירקט
  • ביטול הגבלה על רישיון הנהיגה
  • אפשרות ליציאה מהארץ בכפוף לבקשה מיוחדת.
  • אפשרות לניהול עוסק מורשה בכפוף לבקשה מיוחדת.
  • אפשרות לקבלת פנקס שקים בכפוף לבקשה מיוחדת.

שוקל לפנות להליכי פשיטת רגל? המומחים שלנו במשרד הופמן רוז יעניקו לך את הליווי המשפטי הטוב ביותר. גם בשלב צו הכינוס.

לפגישת ייעוץ חינם השאר פרטים או חייג 08-999-9050.

 

    

 

 

על המחבר

צביקה הופמן

לאחר סיום לימודיו לתואר ראשון במשפטים (LL.M) בקריה האקדמית אונו, התמחה צביקה בתחומי המשפט האזרחי – הוצאה לפועל, נזיקין, תעבורה ועוד. עו"ד הופמן חבר מן המניין בלשכת עורכי הדין בישראל. צביקה דובר עברית ואנגלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *