מהם חובות שאינם בני הפטר?

ערן רוז הוצאה לפועל, פשיטת רגל 5 תגובות

בפנייה להליכי פשיטת רגל לרוב שאיפת החייב היא לסיים את ההליך בקבלת הפטר. ההפטר מוחק באופן רשמי את החובות ומאפשר לחייב לפתוח דף כלכלי חדש. ההפטר אף מגן על החייב מפני תביעות עתידיות ביחס לחובות שהופטרו במסגרת הליך פשיטת הרגל. אך לא כל החובות הם חובות שניתן למחוק או להתגונן בפניהם באמצעות הפטר. ישנם סוגי חובות שאינם ברי הפטר וחובות אלה לא יימחקו גם לאחר שבית המשפט העניק לחייב את ההפטר. מהו הפטר? אילו חובות אינם ברי הפטר? ומה קורה לחובות שאינם בני הפטר לאחר קבלת ההפטר? כל התשובות, בשורות הבאות.

מהו הפטר?

הפטר הוא צו הניתן על ידי בית המשפט בהליך פשיטת הרגל לבקשת חייב בפשיטת רגל או לבקשת הכונס הרשמי או בעל תפקיד מטעמו. כפי שמרמז שמו, ההפטר פוטר את החייב מכל חוב שנתבע בפועל במהלך הליך פשיטת הרגל, או מחוב שניתן היה לתבוע בפשיטת הרגל אך לא נתבע. בנוסף, ההפטר משמש להגן על החייב מפני תביעות שיוגשו כנגדו ביחס לחובות שנוצרו לפני פשיטת הרגל, שהרי חובות שכאלה צריכים היו להיכלל בהליך פשיטת הרגל ולהיות פטורים בסופו. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שלא תמיד ההפטר יפטור בפועל את החייב מכל חובותיו. החובות הכלולים בצו תלויים בסוג ההפטר שניתן ובסוג החוב – בהנחה שעל פי חוק החוב הוא בר הפטר.

העסק שלך נקלע לחובות? יכול להיות שגם אתה זכאי ל״תספורת״-בדוק עוד היום זכאותך למחיקה של עד 70% מחובות העסק

 

סוג ההפטר שעשוי להתקבל בסיום הליך פשיטת רגל
 • הפטר חלוטהפטר החלוט פוטר את החייב מכלל החובות הניתנים להפטר ומאפשר לו באופן מלא ככל האפשר לפתוח דף חלק מן הבחינה הכלכלית. צו הפטר מלא וחלוט מעניק לחייב את מטריית ההגנה הרחבה ביותר מפני תביעות עתידיות בגין חובות שהיה ניתן לצרף אותם להליך פשיטת הרגל ולא הוגשו כתביעות חוב.  
 • הפטר מותנה – צו הפטר מותנה ניתן כאשר בית המשפט מציב לחייב תנאים אשר רק בכפוף לעמידה בהם יינתן לו הפטר חלוט. לעיתים התנאי יהיה שהחייב יצטרך לעמוד למשל בצו תשלומים מוסכם. לאחר שהחייב ימלא את חלקו ויעמוד בתנאים שנקבעו בהפטר המותנה, בית המשפט יעניק לו הפטר חלוט.
 • הפטר חלקי – צו הפטר חלקי הוא צו הניתן ביחס לחובות פרטניים בלבד. הוא ניתן במצבים בהם בית המשפט מצא כי כלפי חלק מחובותיו נקט החייב בתום לב וכלפי אחרים בחוסר תום לב. במקרה שכזה, החובות שביחס אליהם נהג החייב בתום לב יכנסו תחת ההפטר והחובות האחרים לא יופטרו.
אילו חובות הם אינם חובות בני הפטר?

ביחס לכמה סוגי חוב נקבע בחוק שלא ניתן לפטור אותם. חובות אלה לא יופטרו גם לאחר מתן הפטר חלוט. כלומר, פושט הרגל יהיה חייב בהם וניתן יהיה לתבוע בגינם גם לאחר קבלת צו ההפטר. ואילו הם החובות שאינם ברי הפטר:

 • קנסות – חוב שנוצר לחייב בשל קנס המגיע למדינה או לרשות מקומית או מגיע לפי התחייבות להימנע מעבירה.
 • חוב מזונות – חוב שנוצר לפי פסק דין מזונות. גם אם מדובר בחוב לביטוח לאומי לאחר שהאחרון שילם את קצבת המזונות.
 • חוב שנוצר במרמה – חוב שהוא תוצר של מרמה שהחייב היה חלק ממנה או שהוויתור על החוב הושג במרמה של החייב.
 • חובות חדשים – צו ההפטר לא חל על חובות חדשים שנוצרו לחייב תוך כדי ההליך או לאחריו.

 

חושש שיש לך חובות שאינם בני הפטר? המומחים במשרד הופמן רוז יודעים איך לעזור לך.

לפגישת ייעוץ חינם השאר פרטים או חייג 08-999-9050.

 

על המחבר

ערן רוז

ערן בעל תואר ראשון במשפטים (LL.M), מהמרכז האקדמי למשפט ועסקים. לאחר סיום לימודיו, התמחה ערן בלשכת ההוצאה לפועל בירושלים וצבר ידע וניסיון רב בהליכים השונים הנוגעים לתחום זה.

5 תגובות על “מהם חובות שאינם בני הפטר?”

 1. נאורס טרביה

  אני בתהליך איחוד תיקים התחלתי בחודש 10/2016 ורוצה להסיר סימן הגבלה מיוחדת מחשבון הבנק שלי

  1. law-hr

   שלום נאורס, נשמח לסייע אנא השאר מס׳ טלפון לחזרה או צור איתנו קשר בטלפון :074-7290600

 2. ברששת גבריאל

  בוקר טוב שמי ברששת גבריאל בשנת 2012 קיבלתי הפאר חלון ויש לי חובות למרכז הקנסות וחובות חניה אודה מאד באים תוכלו לסייע לי

  1. law-hr

   שלום גבריאל, נשמח לסייע אנא השאר מס׳ טלפון לחזרה או צור איתנו קשר בטלפון :074-7290600

 3. ברששת גבריאל

  הטלפון שלי הוא 0532869731 אודה באים תיצרו קשר תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *